Jump to content

Juzni Slaveni, ovdje smo.


comando222

Recommended Posts

Pozdrav iz Zrenjanina! Nisam ni znao da ima ovoliko naÅ¡ih da nisam video ovaj post sa naslovne strane foruma xD Svega 2 nedelje igram KSP, ali brzo sam nauÄÂio sve poÅ¡to sam igrao Orbiter par godina unazad pa sam znao kako funkcionuÅ¡e fizika, orbite i deltaV matematika, a i obožavam sve u vezi svemira... InaÄÂe sam moder (3d i teksture) tako da ćete uskoro videti nekoliko sitnih modova, a možda se i prikljuÄÂim nekim grupama poÅ¡to vidim da dosta odliÄÂnih modova ima dosta loÅ¡e ili neapdejtovane modele. =)

U KSP sam na poÄÂetku poÄÂeo izgradnju velike stanice sliÄÂne ISS, i zavrÅ¡io je za par dana (prekinuo poÅ¡to je poÄÂelo da laguje previÅ¡e), i razmenjivao sam posadu sliÄÂno Soyuzovim expeditionima (Neki Kerbali su leteli dvaput). Spustio se na Mun (iliti.. Musec??), ali nisam imao dovoljno benzina da se vratim pa sad pripremam spasilaÄÂku misiju, posle toga pravim permanentnu bazu na Minmusu, a posle beyond. Mada prestajem da igram poÅ¡to sam zauzet u RL.

Prva dva dana nisam instalirao modove, ali onda sam ubacio mechjeb, i ne mislim uopÅ¡te da je previÅ¡e lako ili da je loÅ¡. Pre ga gledam kao skraćivanje vremena i omogućava mi da se fokusiram na skapanje i optimizovanje letelica (ili surfovanju po netu xD) nego na lansiranje i letenje. Pogotovo na dosadno hvatanje taÄÂkica po navball-u. Zato smart A.S.S skraćuje muke sa prograde, retrograde i ostalim jednostavnim funkcijama. A opet imaÅ¡ kontrolu poÅ¡to možeÅ¡ da iskljuÄÂiÅ¡ kad oćeÅ¡.

Ovaj novi c9 airplane pack rastura! OdliÄÂni su cargo bayevi, može se napraviti odliÄÂan Å¡atl da nosi 2m module, a ja ih trenutno koristim za prototip "Ä‘ubretara" zvanog DEDER vehicle iliti Debris Deorbiting Robotic vehicle za uklanjanje smeća iz orbite =). Probao sam nova punch i kw rocketry ali neÅ¡to mi ima previÅ¡e delova pa sam obrisao gomilu koja mi ne treba.

Edit: e da, odliÄÂan je i ovaj Deadly Reentry, baÅ¡ pravi dodatni izazov, moraÅ¡ da stavljaÅ¡ termalnu zaÅ¡titu, da se snabdevaÅ¡ usporavajućim padobranima i da gaÄ‘aÅ¡ ulazak u atmos pod Å¡to manjim uglom =) A i divota je gledati kad namerno oboriÅ¡ stanicu =), Å¡teta Å¡to nema nekih boljih trajnijih efekata da ostavlja trag kao meteor u ÄŒeljabinsku xD

Edited by nothke
Link to comment
Share on other sites

Ma da, cool je Deadly Reentry, jedino sto dosta otezava aerocapture pri prilazu ostalim planetama. Mechjeb je... slippery slope. I ja sam krenuo tako sa 'mrzi me da ganjam prograde ikonicu' pa posle bude 'mrzi me da lansiram ovu raketu', mrzi me da sam slecem na mesec itd i onda shvatis da samo gledas kompjuter kako se igra sam sa sobom.

Sada mechjeb koristim samo za sonde bez posade - nekako mi se cini da je u tom slucaju 'realisticnije' jer se sonde i onako nikad ne pilotiraju rucno nego im saljes komande koje one same izvrsavaju (narocito je cool u kombinaciji sa remotetech modom koji dodaje lightspeed lag u komunikaciji sa sondama).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo konaÄÂno i SS moje žalosne stanice. U biti poslao sam onaj stock template za stanicu u stabilnu orbitu i samo natrpavao dodatne stvari na nju :D

ÄŒak nisam ni motore od glavnog modula odspajao.

cyIeEfF.jpg

Najzanimljivija priÄÂa oko ove stanice su ove dvije "produžne cijevi" za dokove, mislim na ovo gdje je ovaj moj shuttle spojen. Kad sam složio sve dijelove stanice, vidio sam da su mi clampotroni nekako "preplitko" postavljeni, odnosno da neću moći dockati stvari poput ovog shuttlea, pa sam te ekstendere naknadno instalirao, i to tako da sam ih zakvaÄÂio za ovaj isti shuttle, postavio i odvojio. JoÅ¡ se na njima vide ovi decoupleri.

InaÄÂe, ovo u sredini je dakle glavni hub, dolje je habitation modul, desno je spremiÅ¡te za sve vrste goriva (stanica mi uglavnom služi za refuelanje brodova za viÅ¡ekratnu upotrebu), a gore je brod Zenith A, moj prvi pokuÅ¡aj gradnje reuseable orbitalnog broda za putovanje do udaljenih objekata koji sa sobom vuÄÂe i mali lander. Obavio sam s njim uspjeÅ¡no misiju na Mun, ali nije proÅ¡lo baÅ¡ najbolje. Taj mali tank goriva nije uopće bio dovoljan, tako da sam morao sa brodom pokupljati lander koji je jedva doÅ¡ao do orbite. Sa Zenithom ću joÅ¡ probati otići na Minmus, to ne bi trebao biti problem, a za put na druge planete ću možda dizajnirati malo veći i uÄÂinkovitiji brod.

A ovaj shuttle na lijevo je neÅ¡to Å¡to sam sagradio po uzoru na onog kojeg je složio Kurtjmac u jednom videu. Lansira se vertikalno u 3 stagea, a mislio sam da će služiti za dopremanje goriva za Zenith na stanicu, ali ne isplati se. Mislio sam da bi sistem sa reusable orbitalnim brodom bio praktiÄÂniji i nekako "jeftiniji", ali je problem Å¡to da bih ga refuleao moram lansirati valjda 10 ovakvih shuttleova na Å¡to se potroÅ¡i kudikamo viÅ¡e goriva i dijelova nego kad bi se novi brod lansirao. Zato sam neki dan skinuo odavde jedan SSTO shuttle jer to onda ima viÅ¡e smisla, ali ÄÂak i nakon Å¡to sam svladao tehniku SSTO putovanja, ispada da mogu ponijeti vrlo mali payload.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ha jel možemo ubacivat screenie svojih raketa,postignuća,ili je ova ÄÂista diskusija?Anyways,pozz iz Zagreba, editirat ću post za maks. sat vremena sa najnovijim postignućima :)

EDIT:joÅ¡ uvijek radim na protonu,možda uspije dignut 30 tona u orbit...držte mi palÄÂeve :P

EDIT2:e pa neće ići tako,ni sa 6 motora sa 450kN,ne može...-.-Jedini launcher kojeg bi joÅ¡ mogao razvit je "teÅ¡ki" zenit sa 2-4 "laka" zenita (1 11K37 i 2-4 11K57 ÄÂini mi se,nisam siguran), N1 sumnjam da bi funkcionirao, 6*450 + 1 350,nije to neka razlika...Ali Vulkan...

Edited by dimovski
Link to comment
Share on other sites

Bas smo se ucutali nesto...

Evo cisto da malo pokrenem pricu:

Malo sam eksperimentisao sa sto je moguce efikasnijim transfer orbitama ka Duni. Uspeo sam da uspostavim stabilnu orbitu oko Dune sa ovim brodom (moj pokusaj replike Orion Multi-Purpose Crew Vehicle). Taj jedan rezervoar goriva je bio dovoljan da ga posalje do Dune iz LKO i odradi cirkularizaciju i preostalo mi je jos oko 300 dV. Za povratak na Kerbin mi je falilo jos jedno 300-400 dV.

screenshot14.png

Link to comment
Share on other sites

Ma hteo sam da napravim nesto sto lici na Orion, nije me zanimala efikasnost.

Kad sam ga poslao u orbitu primetio sam da se priblizava transfer window ka Duni pa mi je palo na pamet da probam. :D

Link to comment
Share on other sites

Hahah. :)

Jel ima ko da mi potvrdi ovo:

Ako mijenjam veliÄÂinu za 1,25, onda mijenjam i potisak za 1,25 na kvadrat,a masu i koliÄÂinu goriva za 1,25 na treću,toÄÂno?

EDIT:evo zašto me zanima:

CTh9oIX.png

4RH7fzz.png

PoÅ¡to je bobcatov Proton veliÄÂine (otprilike) 2,6metara, a cBBp-ov salyut veliÄÂine 3,75m na najÅ¡irem mjestu, trebam rescale-at Proton da može primit (i lansirat) salyut, jer je težak 27 tona, a trenutno Proton max. diže 15nak tona u orbit.

EDIT2:mislim da sam konaÄÂno uspio,pitanje je jel može lansirat baÅ¡ 27 tona Salyut,ali 25 tona sigurno :)

Edited by dimovski
Link to comment
Share on other sites

Oduševljen sam!Savršeno je funkcioniralo!

Evo testa :

6YWF7Ri.png

Da mi neko preporuÄÂi, 200kmx200km ili veća visina?200km je relativno dostupno,ali privlaÄÂno je imati postaju,recimo,na geostacionarnoj orbiti toÄÂno iznad KSC 2 :)

Link to comment
Share on other sites

Zavisi za sta planiras da koristis stanicu. :)

Kad lansiram stanice namenjene za dopunu goriva obicno ih stavim sto nize moguce (70-80km)jer se lakse stize do njih, cak i sa SSBTO avionima (single stage barely to orbit :P).

Inace, 3D teren Kerbina prestaje da se renderuje iznad 150km, tako da ni to nije losa visina za stanicu ako ti 3D teren usporava igru.

Link to comment
Share on other sites

Evo nešto malo od mene =)

Postovaću joÅ¡ par skrinova onoga Å¡to sam radio od kako sam poÄÂeo da igram KSP, ali evo neÅ¡to od danas. Danas sam pokuÅ¡avao da napravim pouzdanog heavy launchera koji bi bio reusable po sliÄÂnom principu kao budući SpaceX Falcon Heavy. Pripremam da napravim refueling stanicu u LKO na koju bi mogao da Å¡aljem narandžaste modularne rezervoare na 200km. Ali prvo planiram da podignem sa "Ospreyom" jedan "buket" robota za Jool sa 4 ISA mapSat rakete i 4 landera. Moj Å¡atl sistem će prvo osposobiti stanicu sa kontrolnim modulima pa ću onda tek slati narandžaste tankove.

Donji deo "Osprey 5 Heavy"-ja mi se sastoji od 5 jednakih Osprey segmenata (otud i naziv celog launchera), od kojih 2 imaju noge za sletanje na zemlju, a dva u more. Centralni Osprey nije reusable =(

Gornji stage je Ozymandias - Ozy, na njemu se nalazi kompjuter koji upravlja sistemom i ima RCS da može da precizno stavi teret na buduću stanicu. On se "vraća kući" posle odrađenog posla, potrebno mu je minimalno 120 litara LF-a da retroburnuje i sleti bezbedno u KSC.

Boilerplate je teret koji mi samo služi za test i ovaj teži oko 39 tona. Slao sam na 200km pošto tamo hoću da napravim stanicu, ali pretpostavljam da na 70-100km može da pošalje i više od 45t.

Nosecap deo koristim u ovom sluÄÂaju, ÄÂisto da ne bude pljosnat gore xD ali verovatno ću za druge terete koristiti fairinge, ali je sliÄÂna priÄÂa.

jOd9FV8.jpg

fLRmH1z.jpg

first stage separation confirmed =)

Xlm9xyh.jpg

imao sam problem da sletim bez uniÅ¡tavanja motora, padobrani nisu dovoljni i da ih stavim 4, ali otkako sam stavio noge, može baÅ¡ da primi ogromnu silu i da se niÅ¡ta ne raspadne, ÄÂak i bez ublažavanja motorima i to sa 2 padobrana. Vidi se da se na drugom nisu spustile noge poÅ¡to kontroliÅ¡em samo ovaj, al opet je preživeo =) ZnaÄÂi pouzdano je.

e75pW6T.jpg

Nastavlja se put, ali uvatila nas je morska bolest, leluja u ogromnim talasima, mada nema problema da stigne do orbite, jedino Å¡to dosta propadne goriva na lelujanje. Ja sam pokuÅ¡avao da dodam SAS na vrh da stabilizujem, ali sam otkrio da je problem najverovatnije Å¡to mi je bio ukljuÄÂen "corrective steering" u mechjebu. Nisam joÅ¡ probao bez ali kažu da za velike rakete treba iskljuÄÂiti..

lERz6hT.jpg

Stage 2 pada u vodu.. bukvalno =) Iako lepo sleti, kako propadne u vodu, i motor i donji rezervoar nestane. Ali AAAAJ da kažemo da je preživeo i da Kerbal mornarica može da pokupi Osprey-e. U sluÄÂaju da je neka druga inklinacija u pitanju, pa da treba da sleti drugi stage na kopno, onda koristim noge kao na prvom.

CFamaBN.jpg

Odvajanje centralnog Osprey-a (desno) i nose cap-a (zaokružen levo). Nažalost, oni se neće upotrebljavati ponovo i tope se u atmosferi.. Mogli su i oni da budu, ali reko aj da bude realnije, ipak je dosta daleko od KSC-a, a i treba da prođe kroz pakao reentry-ja (prethodna dva ne prolaze). A i meni da bude malo lakše xD Osprey-i su ionako modularni i proizvodiće se u velikom broju, tako da ako je jedan neubotrevljiv, ok je =)

Ozymandias, iliti "Ozy" gornji stage stavlja masu u orbitu

7LZdEap.jpg

Odvaja se od boilerplate-a i sprema za povratak kući. Posle jedne orbite, targetiram KSC..

wQFzmQ0.jpg

agvZI6u.jpg

Posle retroburna, odvajam heatshield cover i okrećem se prograde

1SW5oLh.jpg

EVcn7Mu.jpg

Okrećem se retro ponovo i palim landing AP

VrZ9YVz.jpg

ImThy5L.jpg

Imao sam neverovatne sreće da sledim na par metara od ulaza u VAB xD Kerbalci mogu oma da ga spreme za sledeće poletanje =)

Na ovom launcheru koristim Mechjeba, KSPX, KW rocketry motor za drugi stage (taman je snage između velikih rockamaxa i poodle-a), heatshield je mojih ruku delo ali ga nisam objavio =) ne koristim deadly reentry ovaj put (razlog zašto su rcs thrusteri preživeli xD)

Edited by nothke
Link to comment
Share on other sites

Opsesija mi je pronaći idealni reuseable tanker da potegne do LKO i uspije dostaviti bar jedan onaj tank srednje veliÄÂine pun goriva. Skinuo sam par SSTO aviona sa foruma ovdje, ali uglavnom ne mogu ponijeti mnogo. Zadnji put sam probao napraviti vertikalno vozilo sa 4 mlazna motora i 5 raketa, ali mlazni motori mi prekratko traju. Siguran sam da bi se moglo, ali opet ne bih uspio nositi velik payload.

Link to comment
Share on other sites

e, ljudi pokusavam da napravim jako dobar kompjuter pa zelim prijedloge za konfiguracioju

Prvo i osnovno pitanje bez koga nema dalje:

Koliko keša si spreman da potrošiš na komp?

Link to comment
Share on other sites

This thread is quite old. Please consider starting a new thread rather than reviving this one.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...