Jump to content

Kategoria wojskowa E a trudności z pracą


Pawelk198604

Recommended Posts

Kategoria wojskowa E a trudności ze znalezieniem pracy.

Mam 28 lat mam też orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.

Rok temu starałem się o prace w ochronie, w Solid Security wysłali mnie do lekarza medycyny pracy, badania przeszedłem bez problemu mimo że dostałem zaświadczenie lekarskie tylko na 6 mcy, lekarka powiedziała że na dłużej nie może bo mam orzeczenie o niepełnosprawności a to moje pierwsze zaświadczenie o pracę.

W solid security pytali mnie o książeczkę wojskową co było zresztą zgodne z prawdą, choć nawet gdybym ją miał to i tak powiedział bym im że ją zgubiłem;-) Napisałem im nawet oświadczenie że zgubiłem książeczkę wojskową, ale ich nie okłamałem w sprawie kategorii wojskowej, powiedziałem że jestem dumnym posiadaczem kategorii E:-)

Nie chciałem natomiast żeby widzieli moją książeczkę wojskową bo jest w niej wzmianka o pewnej dosyć stygmatyzującej chorobie na którą już nie choruje, co jest moim skromnym zdaniem rażącym naruszeniem tajemnicy lekarskiej i mojej prywatności.

Najgorsze jest to że nie można zmienić kategorii wojskowej E, myślałem kiedyś o służbie w policji, wiem że to marzenie ściętej głowy, bo ludzi z E nie przyjmują, choć ci z kategorią D nie mają już takich problemów, zresztą i tak by mnie nie przyjęli nawet z D, ba nie wzięli by mnie nawet z A :D bo słyszałem że w policji trzeba mieć "duże plecy" moje niestety są małe :-)

A najgorsze jest to że kobiet pobór ani kwalifikacja wojskowa nie dotyczy, i gdzie tu sprawiedliwość, a ponoć wszyscy jesteśmy równi wg prawa, ale jak to mawiał ks. Tischner "Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gó... prawda" :-)

Tym miłym akcentem chciałbym zakończyć mój wywód:-)

Link to comment
Share on other sites

Wiesz, moi znajomi którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności znaleźli robote w wojsku, co prawda jako informatycy po studiach :D ale zawsze pracujesz dla armii <3 ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 11 months later...

Z stopniem niepełnosprawności nie możesz pracować w jakiejkolwiek formacji mundurowej. W wojsku (przynajmniej tak było przez 12 lat kiedy sluzylem) potrzebujesz A i dodatkowo badania na zdolność do zawodowej służby wojskowej. W każdej pracy na umowę o pracę będą pytać o książeczkę wojskową bo takie są przepisy, po mimo iż nie ma poboru osoby z A mogą być wezwane na przeszkolenie i firma ma obowiązek prowadzenia ewidencji. Jak chodzi o ochronę to jako zwykły pracownik ochrony możesz pracować zawsze jeśli lekarz da ci zgodę, ale jako kwalifikowany (dawna licencja) to jeśli masz grupę to tylko jeśli nie masz renty i badania max na rok ( normalnie na 3 lata ) o ile typ niepełnosprawności nie wyklucza całkowicie

Link to comment
Share on other sites

This thread is quite old. Please consider starting a new thread rather than reviving this one.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...